Do tej pory każdy wniosek z prośbą o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych kończył się odmową ze strony fiskusa, nawet kiedy osoby odstępujące od umowy miały ku temu poważne powody. Przyczyny odstąpienia od umowy były bardzo restrykcyjnie analizowane przez fiskusa.
Zgodnie z przepisami, dokonując jakiegoś zakupu, jesteśmy zobowiązani odprowadzić dla fiskusa 2 proc. wartości zakupionej rzeczy. Przy zakupie nieruchomości, czy samochodu ten niewielki procent znajduje odzwierciedlenie w nie tak małej kwocie. Dlatego w sytuacji, kiedy zakupiony produkt okazuje się bardzo wadliwy, zniszczony lub nawet zajęty przez skarbówkę, a sprzedawca uprzednio nas o tym nie poinformował, mamy prawo odstąpić od umowy. Dodatkowo teraz pojawia się również możliwość odzyskania zapłaconego podatku PCC.
Jak to osiągnąć? Należy zwrócić szczególną uwagę na jedną z ważnych przesłanek zawartych w ustawie o PCC – nieważność względną umowy, którą można wykorzystać, kiedy działaliśmy pod wpływem błędu.
W sytuacji, kiedy zostaliśmy oszukani przez sprzedawcę bądź niepoinformowani o wszystkich niekorzystnych cechach kupowanego produktu, przed podpisaniem odstąpienia od umowy, należy sformułować, na podstawie art. 88 kodeksu cywilnego, pisemne oświadczenie o tym, że domagamy się uchylenia od skutków czynności prawnej, ze względu na dokonanie jej pod wpływem błędu. Jeżeli sprzedawca nie będzie miał do tego żadnych uwag, dopiero możemy podpisać odstąpienie od umowy. W przypadku zakwestionowania oświadczenia przez sprzedawcę, wymagane jest orzeczenie sądu o nieważności umowy.
[W przypadku zakupu nieruchomości podpisać odstąpienie od umowy należy obowiązkowo u notariusza!]
Dodaj komentarz