Każdy może odprowadzić podatek z cudzej kieszeni. Nie każdy jednak wie, kogo obowiązuje limit i w jakiej kwocie, aby fiskus nie postanowił opodatkować takiego daru.
Przypadek 1. Podatnik oraz osoba, która opłaciła za niego PIT, uprzednio umówili się, że kwota podatku zostanie za jakiś czas zwrócona.
W takiej sytuacji można mówić o pożyczce, a więc należy od tego odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym przypadku, pomijając wyjątki objęte zwolnieniem, stawka PCC wyniesie 2 proc.
Przypadek 2. PIT podatnika zostaje odprowadzony w ramach darowizny przez kogoś z najbliższej rodziny.
Taką możliwość nazywa się darowizną ze względu na brak deklaracji o późniejszym zwrocie pieniędzy. Podobnie, jak w przypadku 1, taka czynność jest opodatkowana. Jednakże darowizny przekazywane wśród najbliższej rodziny, niezależnie od kwoty, są zwolnione z podatku. Nie zwalnia to jednak z obowiązku poinformowania urzędu skarbowego o przekazaniu darowizny – mamy na to sześć miesięcy.
Przypadek 3. Darowizna od osób niespokrewnionych z podatnikiem, np. partnera lub firmy.
Daninę za podatnika mogą odprowadzać osoby niespokrewnione, jednakże tylko do kwoty 1000zł jednorazowo – wtedy nie zostanie ona opodatkowana. Jest tak ze względu na to, że wyłączona z podatku od spadków i darowizn w grupie III jest kwota 4902zł.
Dodaj komentarz